20 Ekim 2013 Pazar

Delilik

   Bir kitap okuduğunda kolayca anlayabilen, kolayca okuyabilen, kelimeleri sesli okurken telaffuz edebilen insanları hep kıskandım. Ben bir sayfayı sesli okuyamadım hiç. Okurken kelimeleri kavramak için hep çok uğraştım. Harfler her zaman birbirine girdi ve hiç düzeltemedim.
   Anneme hep "ben gerizekalı mıyım? Niye okuyamıyorum? Ne problemim var? Okumayı çok seviyorum ama niye herkes gibi rahatça okuyamıyorum?" dedim. "Az kitap okuyorsun." Dedi. Hiç bir zaman disleksi hastası olduğumu kabul etmedi. Kısaca açıklayayım disleksi hastalığı; algılama bozukluğu, öğrenme ve okuma bozukluğudur. Ben kendi yazdığım yazıları bile takıla takıla okurum.
   Müzikle ilgilenmeyi, çalmayı, solfej yapmayı çok seviyorum. Buna ramen notalar bir anda birbirine girince deliye dönüyorum. Sevdiğim şeyleri yapmak benim için o kadar zor ki kafa dağıtmak yerine beni uğraştırıyor. Yine de vaz geçmiyorum tabi ama yoruluyorum.
Haliyle beni rahatlatan etkinlikleri yapmakta zorlanınca kendimi düşüncelerime veriyorum. Bu beni günden güne daha da kurutuyor. Tedavisi yok. Işıksız, dar bir odaya atılan suyu bitmiş çiçekler gibiyim...
   Psikolojik rahatsızlıklarımı hala çözebilmiş değilim. Hayatım psikologların odalarında geçti. Kimi borderline dedi kimi ağır depresyon kimi antisosyal. Hiç biri olduğun gibi güzelsin demedi. Beni bana çirkinmişim gibi gösterdiler aynada. Halbuki ben çirkin olmayı seviyordum, kendimi böyle kabullenmiştim. Ama toplum kabullenmez ya benim gibi insanları üstüme geldikçe geldiler. Kendimi şok tedavilerinden sonra odalara kapatmaktan kurtulamadım. Herkesi her şeyi unuttum. Biri gelip "Nasılsın?" diye sorduğunda "İyiyim ama tanıyamadım." demeye alıştım bir süreliğine sonra neden böyle oluyor diye düşündüm kendime daha fazla kapattım karanlık dünyalara...
   Diyorum ki şimdilerde kendime "ben hastayım, deliyim de ama böyle iyiyim". Dokunmasınlar bana, dokunmayın bana. "Yalnızlığımla parçalanıyorum belki. Sizin parçalamanızdan iyidir. Tedavim yok. Düşünceleri yok edemezsiniz. Ben hep böyle yaşadım."
   Gerçi kim inanır ki bir deliye?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder